Forum www.srhpolicjaslaska.fora.pl Strona Główna
Zaloguj Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy
Postawa służbowa wobec informacji.

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.srhpolicjaslaska.fora.pl Strona Główna -> Korpus Policji w II Rzeczypospolitej (służba i życie prywatne)
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Caroline
SRH Policja Woj. Śląskiego
<b>SRH<i> Policja Woj. Śląskiego</b></i>



Dołączył: 31 Paź 2009
Posty: 93
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zabrze
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 0:50, 07 Sie 2010    Temat postu: Postawa służbowa wobec informacji.

Oficerowie, szeregowi oraz wszyscy pracownicy policji zobowiązani byli do zachowywania w ścisłej tajemnicy wszystkich spraw, związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych, o ile sprawy takie wyraźnie uznano za poufne lub gdy utrzymania ich w tajemnicy wymagało dobro publiczne lub względy służbowe.
Obowiązek zachowania tajemnicy ciążył na funkcjonariuszu dożywotnio. Trwał zarówno w czasie służby czynnej, jak i po przejściu w stan nieczynny lub też po rozwiązaniu stosunku służbowego z jakiegokolwiek powodu.
Od tego obowiązku mogła funkcjonariusza zwolnić obecna lub ostatnio przełożona władza (minister, komendant główny, komendant wojewódzki itd.). Sposób zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy precyzowały przepisy postępowania karnego.
Pod względem stopnia ochrony tajemnicy służbowej możemy dokonać podziału na trzy grupy:
~ sprawy tajne,
~ poufne,
~ jawne,
Policjant został więc zobowiązany do zachowania tajemnicy służbowej oraz wykorzystania wiadomości we właściwy sposób. Niezależnie od przypadków, gdy rozpowszechnienie informacji służbowych miało charakter przestępstw przewidzianych przez ustawy karne. Funkcjonariusz nie mógł udzielać prasie informacji czy też wywiadów na temat przestępstw kryminalnych i politycznych, przebiegu aresztowania oraz ucieczki więźniów. Gadatliwość uznawano za jedną z najgorszych cech charakteru. Specyfika służby wymagała, by policjant, wykorzystując gadatliwość w innych sposób, zdobywał cenne informacje. W wyjątkowych przypadkach wywiady prasowe mogły być udzielne przez komendantach głównego lub komendantów wojewódzkich, za wcześniejszą zgodą ministra lub wojewody. Na podstawie wskazówek ministra spraw wewnętrznych z 30 stycznia 1926r.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.srhpolicjaslaska.fora.pl Strona Główna -> Korpus Policji w II Rzeczypospolitej (służba i życie prywatne) Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group, Theme by GhostNr1