Autor Wiadomość
Komendant
PostWysłany: Wto 8:53, 04 Maj 2010    Temat postu:

Mariusz filmiki zrobiłeś rewelacyjne.
Michał PP
PostWysłany: Nie 0:47, 02 Maj 2010    Temat postu:

Wraz z Policją Województwa Śląskiego w uroczystości wzięła udział również Policja Państwowa
ratcop
PostWysłany: Pon 20:10, 12 Kwi 2010    Temat postu:

Film z uroczystości
http://www.youtube.com/watch?v=968pmhLFEgk

http://www.youtube.com/watch?v=WD4Ua6_h37c
administrator
PostWysłany: Pon 20:03, 12 Kwi 2010    Temat postu:

Zdjęcia wykonał Jarosław Morawski.


















administrator
PostWysłany: Pon 19:55, 12 Kwi 2010    Temat postu: 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej KATOWICE 09/04/10

Obchody 70. rocznicy mordu NKWD na polskich policjantach odbyły się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.



Konferencja dla nauczycieli i uczniów zatytułowana „Gdy wszyscy bracia milczą” poprzedziła uroczystości przy Grobie Policjanta Polskiego.

Patronat nad konferencją objęli: Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji, gen. insp. Andrzej Matejuk, komendant główny Policji i Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

W uroczystości przy Grobie Policjanta Polskiego wzięły udział rodziny funkcjonariuszy zamordowanych przez NKWD, przedstawiciele władz regionalnych i uczniowie śląskich szkół. Uczczono pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. W uroczystości wzięli udział także funkcjonariusze naszego stowarzyszenia w pełnym składzie.

Podczas uroczystości odczytano podpisany przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego akt pośmiertnego mianowania posterunkowego Policji Państwowej Franciszka Choroby na stopień aspiranta. Akt mianowania odebrał syn zamordowanego w Twerze policjanta.



Obchody zorganizowało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach.

Zbrodnia Katyńska to wymordowanie w 1940 roku blisko 22 tysięcy obywateli polskich - oficerów Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz więźniów trzymanych w licznych więzieniach NKWD od Tarnopola, Stanisławowa, Lwowa, Drohobycza aż po Grodno, Wilejkę, Berezwecz i Mińsk.

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne WKP(b) podjęło tę uchwałę na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Stalina.

3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni i likwidowani strzałem w tył głowy. W Katyniu zginęła elita społeczna i intelektualna II Rzeczpospolitej. Znaleźli się wśród nich powołani do wojska inżynierowie, poeci, lekarze i dziennikarze.

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group